وبکاست

0 %
وبکاست
طراحی و پشتیبانی سایت
سئو و تولید محتوا
دیجیتال مارکتینگ
 • محل شرکت :
  ایران ، تهران
 • شماره همراه :
  09216045595
وردپرس
HTML & CSS
سئو و تولید محتوا
دیجیتال مارکتینگ
 • طراحی و پشتیبانی سایت شما
 • مشاوره در زمینه کسب و کار اینترنتی
 • آموزش طراحی سایت
 • مشاوره در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ

نقشه سایت چیست؟

آگوست 22, 2022

نقشه سایت چیست؟

از مهم‌ترین مراحلی که باید برای بهبود سئوسایت و بهینه سازی محتوا، انجام شود، ثبت sitemap (نقشه سایت) در گوگل است. گوگل با مشاهده سایت مپ، بهتر می‌تواند موضوع اصلی وب ‌سایت را درک کند و این امر به بهبود سئوسایت کمک قابل توجهی می‌کند.

نقشه سایت در واقع، فایلی است که لیستی از مهم ترین محتواهای موجود در سایت را در بر دارد تا خزنده‌های گوگل بتوانند به راحتی این محتواها را ببینند و ایندکس کنند. همچنین سایت مپ به موتورهای جستجو می‌گویند که کدام محتواها از بقیه مهم‌تر است.

در مقابل این نوع Sitemap یک نوع نقشه سایت دیگر نیز وجود دارد که مبتنی بر HTML است و در آن لیستی از مهم ترین فایل های موجود در سایت قرار دارد. این نوع نقشه سایت، بیشتر برای کاربران مورد استفاده قرار میگیرد تا بتوانند محتوای موجود در سایت را بیابند و از آن استفاده کنند.

موتورهای جستجو از نقشه سایت XML (همان نوع اول) استفاده می‌کنند تا ساختار سایت‌ها را یاد بگیرند. باید به خاطر داشته باشید که قرار دادن URL صفحاتِ سایت در سایت مپ، ایندکس شدن سایت را تضمین می‌کند.

هدف از ایجاد سایت مپ چیست؟

همه می‌دانیم هدف از ایجاد یک وب ‌سایت، نمایش محتوای درون آن به مخاطبین هدف است، این هدف نیز تنها زمانی محقق می‌شود که سایت و محتوای آن برای گوگل قابل خواندن باشد. موتورهای جستجوی گوگل، با خزش روزانه، صفحات وب‌ سایت را بررسی کرده و آن‌ها را قابل خواندن می‌کنند. سایت مپ برای موتورهای جستجو، فایل XML سایت است که ساختار کلی وب ‌سایت را نشان داده و باعث پیدا شدن صفحات موجود در سایت شما توسط ربات‌های جستجوگر می‌شود.

علت نیاز به سایت مپ چیست؟

وظیفه موتورهای جستجو مانند گوگل، نمایش دادن مرتبط‌ترین و نزدیک‌ترین نتیجه به کلمات یا عباراتی است که مخاطبان سرچ می‌کنند. برای انجام این کار آن‌ها از خزنده‌هایی برای خواندن، سازمان‌دهی و ایندکس کردن اطلاعات در فضای اینترنت استفاده می‌کنند. اما وظیفه گوگل سایت مپ چیست؟ فایل XML سایت مپ، کار خواندن محتوای سایت، سازماندهی و فهرست کردن مطالب را برای موتورهای جستجو راحت‌تر می‌کند. با طی شدن این فرایند، در نهایت شانس شما برای بهبود سئو سایت و کسب رتبه بالاتر از گوگل افزایش می‌یابد. بدون وجود یک سایت مپ درست و مناسب، ربات‌های گوگل ممکن است فکر کنند سایت شما حاوی محتوای تکراری و کپی شده است.

نقشه سایت چیست؟ وبکاست

انواع سایت مپ چیست؟

نقشه وب ‌سایت را از لحاظ ساختاری می‌توان به چند دسته تقسیم کرد. اما مهم‌ترین آن‌ها که امروزه توسط اکثر وب‌‌ سایت‌‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، 2 نوع سایت مپ HTML و XML است. در ادامه به تعریف و بررسی این دو نوع سایت مپ خواهیم پرداخت.

سایت مپ HTML

این نقشه سایت به زبان نشانه گذاری ابرمتنی (Hypertext Markup Language) نوشته می‌شود. در واقع نقشه سایت  HTML حاوی اطلاعاتی درباره صفحات وب ‌سایت و موقعیت آن‌ها در سایت است. این نوع سایت مپ، به‌صورت دیداری در اختیار مخاطبین سایت قرار می‌گیرد و آنها می توانند به کمک سایت مپ HTML به قسمت‌های مختلف سایت دسترسی پیدا کرده و به‌صورت دقیق‌تر از مسیر و صفحات سایت آگاه شوند. علاوه‌براین به وسیله سایت مپ، صفحات به کمک لینک سازی داخلی به یکدیگر وصل می‌شوند و در نتیجه رتبه سایت در کلمات کلیدی اصلی بهبود پیدا می‌کند

سایت مپ XML

ن سایت مپ به زبان نشانه‌گذاری قابل توسعه (Extensible Markup Language) نوشته شده است. سایت مپ XML تنها برای نشان دادن محتوای سایت به خزنده موتورهای جستجو مورد استفاده قرار می‌گیرد و کاربران سایت قادر به دیدن آن نیستند. در واقع هدف از طراحی و ساخت چنین نقشه‌ای، راهنمایی خزنده‌های موتور جستجوی گوگل است. شما با ایجاد نقشه سایت XML به خزنده‌ها اعلام می‌کنید وب ‌سایت شما چه تعداد صفحه دارد. همچنین هر تغییری که در صفحات وب ‌سایت صورت می‌گیرد یا هر نوع به‌روز رسانی داخل سایت از طریق این سایت مپ به گوگل اطلاع داده می‌شود. بنابراین گوگل به سرعت و بدون مشکل می‌تواند محتوای وب ‌سایت را بررسی کند و این اتفاق تاثیر مطلوبی روی سئوی سایت دارد.

اطلاعات سایت مپ چیست و شامل چه مواردی است؟

در یک سایت مپ، اطلاعاتی نظیر موقعیت محتوا در سایت، اهمیت آن، نوع محتوا و تغییراتی که روی آن اعمال می‌شود، در اختیار موتورهای جستجو قرار می‌گیرد. در واقع یک نقشه سایت بایدشامل اطلاعاتی باشد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • هرکدام از صفحات وب ‌سایت، دقیقا در کدام قسمت آن قرار گرفته‌اند.
 • چه زمانی برای آخرین بار صفحات به‌روز رسانی شده‌اند.
 • فرایند اعمال تغییر روی صفحات سایت، هر چند وقت یک‌بار صورت می‌گیرد.
 • میزان اهمیت هر یک از صفحات وب‌سایت، در مقایسه با سایر صفحات، چگونه است.
نقشه سایت چیست؟ وبکاست
ارسال شده در مجله وبکاست، سئوبرچسب ها:
درج دیدگاه
تمامی حقوق این وب سایت برای وبکاست محفوظ است