وبکاست

0 %
وبکاست
طراحی و پشتیبانی سایت
سئو و تولید محتوا
دیجیتال مارکتینگ
 • محل شرکت :
  ایران ، تهران
 • شماره همراه :
  09216045595
وردپرس
HTML & CSS
سئو و تولید محتوا
دیجیتال مارکتینگ
 • طراحی و پشتیبانی سایت شما
 • مشاوره در زمینه کسب و کار اینترنتی
 • آموزش طراحی سایت
 • مشاوره در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ

درباره گراف دانش گوگل چه می دانید؟

اکتبر 9, 2022

درباره گراف دانش گوگل چه می دانید؟

گوگل امروزه توانایی دارد مرتبط‌ترین نتایج را برای هر جستجویی نمایش دهد، این توانایی یک شبه به دست نیامده است. احتمالاً شما هم به یاد می‌آورید روزهایی که گوگل مثل امروز قوی نبود و گاهی نتایجی غیرقابل انتظار ارائه می‌داد. رفته‌رفته اما این موتور جستجو راهکارهایی برای نزدیک شدن به ذهن انسان‌ها در پیش گرفت تا زبان انسان را بهتر درک کند.

گراف دانش گوگل یکی از این راه‌حل‌ها بود که گوگل را بیش از همیشه به ذهن انسان نزدیک کرد. در این مقاله به معرفی Knowledge Graph گوگل پرداخته‌ایم. اگر شما هم می‌خواهید با این ویژگی گوگل و نحوه کار آن آشنا شوید، این مقاله را از دست ندهید.

گراف دانش (Knowledge Graph) گوگل چیست؟

گراف دانش مجموعه‌ای از موضوعاتی هستند که به طریقی با هم دیگر مرتبط می‌شوند. هنگام جستجوی برخی عبارت‌ها در گوگل، علاوه بر نتایج جستجو، برخی اطلاعات اضافی‌تر هم در سمت راست صفحه به شما نشان داده می‌شود، این اطلاعات موضوعات مرتبط با عبارت جستجو هستند که از گراف دانش گوگل استخراج می‌شوند.

جزئیات گراف دانش گوگل چیست؟

اینکه در هر گراف دانش یا همان پنل دانش گوگل چه چیزهایی نمایش داده شود، به نوع گراف برمیگردد که در مورد انواع آنها در ادامه صحبت میکنم. اما به طور کلی جزئیات یک گراف دانش، اینها هستند:

 • نام موضوع،
 • یک توضیحات کوتاه که اغلب منبعش ویکی پدیاست،
 • تصاویری از موضوع مورد نظر که اصولا از دیگر سایت های سطح وب و مخصوصا سایت های خبری برداشته شده،
 • اطلاعات و جزئیات مربوط به موضوع،
 • لینک به منابع معتبر مثل سایت ویکی پدیا، خود گوگل و حتی شبکه های اجتماعی،
 • و… .

انواع گراف دانش

گراف های دانش انواع مختلفی دارند و هر از گاهی گوگل باز هم به آنها اضافه میکند.

1. شرکت و کمپانی ها

تا چند سال پیش در نتایج صرفا گراف دانش شرکت ها و کمپانی های بزرگ نمایش داده میشد اما مدتی است که گوگل به مرور دارد برای هر شرکت فعال در وب یک گراف دانش درست میکند.

2. گراف دانش افراد معروف

اصولا گراف دانش گوگل برای سلبریتی ها و افراد معروف هم نمایش داده میشود. البته قبلا بیشتر این گراف برای صاحبان کسب و کارهای بزرگ و بازیگران نمایش داده میشد اما امروز میبینیم که برای سلبریتی های اینستاگرامی و طنازها هم گراف دانش به وجود آمده است.

3. گراف دانش کسب و کارها

قبلا گراف دانش صرفا برای برندهای معتبر جهانی نمایش داده میشد اما مدتی است که این گراف برای کسب و کارها هم به نمایش درآمده است.

4. گراف دانش رسانه

گراف دانش رسانه مربوط به موضوعاتی مثل فیلم، سریال، کتاب، موزیک، موزیک ویدیو و… است. مثلا من با جستجو نام برنامه عصر جدید میتوانیم گراف دانش آن را مشاهده کنیم.

5. گراف دانش خوراکی ها

مدتی است که گوگل حتی برای غذاها و خوراکی ها هم گراف دانش ساخته شده است. 

مزایای گراف دانش گوگل یا Knowledge Graph

به طور کلی گراف دانش گوگل هم برای کاربران و هم برای وب‌مسترها مفید است. از یک سو به کاربران کمک می‌کند نتایج مرتبط‌تری با موضوع جستجوی خود پیدا کنند و از سوی دیگر به وب‌مسترها کمک می‌کند ترافیک بیشتری دریافت کنند. در ادامه مهم‌ترین مزایای گراف دانش را بررسی می‌کنیم:

گوگل منظور کاربران را بهتر درک می‌کند

گوگل نتایج جستجوی صوتی را بهتر تطبیق می‌دهد

برند شما بیشتر مطرح می‌شود

کاربرد گراف دانش گوگل

اساساً گوگل اقدام به ایجاد گراف دانش کرد تا بتواند موضوعات مرتبط با هم را تشخیص دهد. در تشکیل گراف دانش گوگل سعی می‌کند کلیه کلمات، عبارت و مفاهیمی که به یک موضوع خاص مرتبط هستند را شناسایی کرده و آنها را دسته‌بندی کند. از آنجا که کاربران از لحن، ادبیات و زبان‌های متفاوتی برای توضیح یک موضوع استفاده می‌کنند، گراف دانش به گوگل کمک می‌کند ارتباط کلمات مختلف را با یک موضوع مشخص تشخیص داده و بتواند نتایج مرتبط با آن را به کاربران نشان دهد.

درباره گراف دانش گوگل بدانیم وبکاست
ارسال شده در مجله وبکاست، سئوبرچسب ها:
درج دیدگاه
تمامی حقوق این وب سایت برای وبکاست محفوظ است